Kabak Çekirdeğini Çitlemeden Duramıyorum

İnsanın elinden bırakamadığı başka bir bağımlılık kabak çekirdeği. Kardeşim duramıyorum ne yapalım. Ama burada ben suçlu değilim. Bundan yıllar önce televizyonda bir diyetisyen bozuntusu çıktı, dedi ki günde bir avuç kabak çekirdeği şişmanlatmaz aksine zayıflamayı hızlandırır.

Zıııııııınk! 1’inci çinko. 

Bu tür şeyle duyunca insanın aklında “acaba gerçekten kabak çekirdeği zayıflatır mı?” sorusu canlanıyor tabii. Ben de bir heyecan yemeye başladım. Sadece kilo vermemi hızlandırsın diye :). Allah allah önce bir avuç, sonra iki avuç sonra bir kase sonra kaselerce. Birden gördüm ki “Kabak Çekirdeğini Çitlemeden Duramıyorum!”

Siz oradakiler ben kabak çekirdeğini bırakmaya niyetim yok ama bilginiz olsun diye, Kabak çekirdeğinin 100 gramında 610 kalori vardır.  Kabak çekirdeği, ay çekirdeğinden daha da kalorilidir. Başka bir şekilde anlatmamız gerekirse, 100 gram kabak çekirdeği yediğinizde 9 dilim ekmek yemiş kadar kalori almış olursunuz.

Ama bunlar önemli değil. Ben çünkü işin diğer kısmına yani bardağın dolu tarafına bakıyorum.

Zıııııııınk! 2’inci çinko. 

Düşünün tamam kabak çekirdeğini bırakayım ohh 9 dilim ekmekten yırttık. Belki 18 bilemem. Peki o süreçte ne yapacağım ben eh duramıyorum, ver bir porsiyon döner, kebap, lahmacun 10 tane bir bakıyorum ki, keşke 100 gram kabak çekirdeği çitleseydim de sadece 610 kalori alsaydım. Sadece yemek sonrası yediğim tatlının kalorisi kabak çekirdeğinin iki katı olacak.


Kabak çekirdeği çok nankör bir dosttur, siz TV seyrederken, Oyun oynarken, arkadaşlarınızla sohbet ederken, statta maç seyrederken fark ettirmeden, since elinizden kayıp gider. Siz ancak onun varlığını tabaktaki, avucunuzdaki bittiğinde yani onu kaybettiğinizde anlarsınız. O da biraz size kızgındır her seferinde onun kalbini yediğinizden!!!

 

Zıııııııınk! TONBALA. 

Kabak çekirdeğinde bol oranda E vitamini de varmış. E tabii vitamine de ihtiyacımız var. Omega 3 – 6 barındırdığında zekayı da arttırıyormuş. Ama bunlara rağmen en önemlisi sürekli yemenin sizde verdiği mutluluktur. Yani 100 gr Kabak çekirdeği – 5 TL, Yarım kilo tuzsuz kabak çekirdeği 20 TL, ömür boyu Kabak çekirdeğinin değeri paha biçilemez. Paranın satın alamayacağı şeyler vardır yemek konusunda geri kalan herşey için Tonton babaya gelin.


Etiketler: , , , , ,

Henüz yorum yapılmamıştır.